Светски дан срца обележава се 29.септембра 2017 године , под слоганом „Ојачајте своје срце“ наглашавајући значај здравих стилова живота, као и значај превенције и контроле фактора ризика за настанак болести срца и крвних судова у свим популационим групама.
Светски дан срца 2017. године усмерен је на ширење порука које се односе на то шта људи могу да ураде да побољшају здравље свог срца.
Најзначајнији фактори ризик за настанак кардиоваскуларних болести
Већина KVB је узрокована факторима ризика који се могу контролисати, лечити или модификовати, као што су висок крвни притисак, висок ниво холестерола, прекомерна ухрањеност/гојазност, употреба дувана, физичка неактивност и шећерна болест. Међутим, постоје и неки фактори ризика који се не могу контролисати.
Променљиви фактори ризика су:
- хипертензија
- употреба дувана
- шећерна болест
- неправилна исхрана
- физичка активност
- ниво холестерола
- прекомерна ухрањеност и гојазност
Фактори ризика на које не можемо да утичемо (непроменљиви фактори ризика):
- године старости
- пол
- болести у породици (наслеђе)
Дом здравља Вршац у сарадњи са локалном самоуправом поводом “Светског дана срца” организује акцију 29.09.2017.(петак)у периоду од 08.00h – 12.00h у превентивном центру који се налази у продузетку службе медицине рада Дома здравља Врсац.
Грађанима ће бити бесплатно пружене следеће услуге: из капиларне крви вршиће се мерање шећера, холестерола и триглицерида , мерења TA (притисак), мерење TT (тежина), TV(висина), OS (обим струка),BMI (Body Mass Index ) као и EKG.Грађанима це бити на располагању ради прегледа и консултација : интерниста ,др. опште медицине и офталмолог.
Позивамо грађане да се у што већем броју одазову и преконтролишу своје здравље!
Дом здравља Вршац је као установа примарне здравствене заштите, на основу Закона о здравственој заштити Републике Србије,
добио Сертификат о акредитацији на период од седам година (од августа 2017. до августа 2024. године).
Акредитација здравствених установа представља један од начина за унапређење квалитета, ефикасности и ефикасности рада
здравствених установа, укључујући њихову структуру, процесе и исходе.
Сертификат на седам година установа може добити уколико је остварено више од 71% па до 100% оцена 4 и 5. Дом здравља
Вршац остварио је више до 90%. Ово је друга акредитација Дома здравља Вршац (претходна је била на период од три године).
боље разумеју циљеве и сложеност свог пословања. Када то увиде, организације могу да се посвете краткорочним и дугорочним
плановима за побољшање резултата рада и почну са коришћењем расположивих ресурса на најефикаснији могући начин.
Дом здравља Вршац је у периоду од претходне акредитације до данас спровео све оно што је неопходно како би зграду, која је
зидана шездесетих година прошлог века, прилагодио новим прописима и захтевима. То је био захтеван задатак који је укључивао
изградњу косих рампи, прилаза, уградњу лифта и многе друге грађевинске послове.
Сертификат о акредитацији здравствене установе издаје се на одређени период, а најдуже на период од седам година. С обзиром
на то да је Акредитација на период од седам година највиши могући период који установа може стећи акредитацијом, само
руководство, запослени у овој здравственој установи, као и пацијенти могу бити задовољни, као и да се тежи и гледа да овај
ниво задржимо убудуће и надаље.
На 21-ом Светском Конгресу Опште/Породичне Медицине - WONCA - који је одржан и Рио де Жанеиру, у Бразилу, у периоду од 02-06 новембра 2016г. др.Даниела Туркоање представила је Дом Здравља Вршац и Србију, предавањем на тему "Антитромбоцитна терапија у атријалној фибрилилацији код старијих".
У среду 10.12.2014. у Ковину, уручена су престижна признања „Капетан Миша Анастасијевић“ најуспешнијим компанијама, установама и појединцима са територије Јужног Баната.
Признање се додељује од 2000.год. у оквиру пројекта „Пут ка врху“, са циљем да афирмише предузетничке вредности,стваралаштво и друштвено одговорно пословање.
Носиоци ових активности су новосадска агенција Медија Инвент, Универзитет у Новом Саду и Привредна комора.
Признање је директорки Дома здравља Вршац уручио песник Перо Зубац, а наш Дом здравља је једина здравствена установа у региону којој је ове године ово признање уручено за унапређење квалитета здравствених услуга.
Дом здравља Вршац посетио је министар спорта Вања Удовичић, председник републичког завода за спорт , атлетичар Емир Бекрић,
председник општине Вршац као и чланови Општинског већа за спорт и здравство.
Том приликом потписан је уговор измедју директора Дома здравља Вршац и директора републичког завода за спорт и тиме је и отворена
друга амбуланта спортске медицине у Србији у којиј ће се обављати лекарски и превентивни прегледи свих категорија и узраста спортиста.
У Влади АП Војводине Покрајински секретар за привреду, запошљавање и равноправност полова г-дин Мирослав Васин уручио је рачунаре институцијама у Војводини, које су дале значајан допринос у борби против насиља у породици. Испред Дома здравља Вршац рачунар је примила дипл.деф.мастер Татјана Николић, Руководилац тима за заштиту од злостављања и занемаривања. Рачунари су додељени у оквиру пројекта “ Ка свеобухватном систему за сузбијање насиља над женама у АП Војводини“ и „Интегрисани одговор на насиље над женама у Србији“, са циљем унапређења рада у сфери прикупљања и размене информација о насиљу у породици и подршци у изградњи јединственог система евидентирања насиља у породици. Пројекат је подржан од стране UNDP, UNICEF, UN WOMEN i UNTF.
У Клубу посланика у Београду, Дому здравља Вршац свечано је уруче сертификат о акредитацији. Сертифакат су уручили представници Министарства здравља на челу са министраком др Славицом Ђукић Дејановић у присуству представника Агенције за акредитацију здравствених установа и координатора ДИЛС пројекта. Дом здравља Вршац добио је сертификат о акредитацији на период од три године - од децембра 2013. до децембра 2016. Сертификат је испред Дома здравља преузела директор др Родика Петку
У просторијама директоријума Дома здравља одржана је конференција за медије. Тема конференције је "Промоција информатизације Дома здравља Вршац", која се спроводи у оквиру ДИЛС пројекта који је под покровитељством Министарства здравља.
Учесници конференције били су др Периша Симоновић, државни секретар у Министрству здравља, Нада Теодосијевић кординатор за информационе технологије пројекта "Пружање унапређених услуга на локалном нивоу" - ДИЛС, Министарства здравља, др Родика Петку директор Дома здравља Вршац.
Конференцију је пропратило 11 новинарских екипа.
Из пројекта ДИЛС Дому здравља Вршац испоручена је опрема, а укупна вредност информатизације ове установе је 41.000 еура (локална информатичка мрежа 12.500 еура, сертификовани софтвер 9.200 еура, опрема 19.300 еура -33 персонална рачунара, 2 сервера, 17 штампача, 14
бар код читача и 20 читача картица).Овом опремом у потпуности су покривени сви пунктови Дома здравља Вршац - 3 пункта у граду и 21 сеоска амбуланта и Здравствена станица у Уљми.